A gyülekezet története

KOLOZSMONOSTOR

A 19. század végéig önálló településként ismert Kolozsmonostor Kolozsvár délnyugati részén, a Kis-Szamos jobb partján feküdt. 1895-től Kolozsvárhoz tartozik. A múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben új lakónegyed nőtt ki itt a földből. Nevét az egykori településről és a régi Kolozsvár bejárata előtt hajdan magasodó Kolozsmonostori Apátságról kapta. A kolozsmonostori bencés apátság alapítása legkorábban I. Béla (1060-1063), legkésőbb pedig Szent László (1077-1095) uralkodásának idejére tehető. A település nevét először 1214-ben ecclésia de Clus néven tüntették fel a Váradi Regestrum-ban, majd 1222-ben monasterii beatae Mariae de Clus, 1263-ban villa sub monasterio B. Virg. situata Monastur vocata, 1288-ban Monustur és Kulusmunustura,1297-ben Clusmonostura néven említik az okiratok. A nagy tatárjárás templomával együtt teljesen elpusztította. IV. Béla 1263. évi újjáalapításával született újra. Ekkor épült csúcsíves temploma. Az apátságot az 1460-as években falakkal erősítették meg, később omladozni kezdett, csak a szentélye maradt épen. 1719–1720-ban a templom hajójának anyagát a Farkas utcai iskola építéséhez használták fel. A megmaradt szentélyes templomromokból a szentélyben tágas kápolnát alakítottak ki Rudnay püspök idején (1818-ban). 1896-ban újították fel.
A középkortól az apátságtól délnyugati irányban terült el Kolozsmonostor nevű falu. Az 1763–1787 között készült katonai térképen a falu négy utcával szerepelt. A 19. században fatelepi munkások, később a városban dolgozó kőművesek, szobafestők, utóbb cigányzenészek, majd a 20. században kanálfaragással foglalkozó cigányok költöztek ide. Az 1890-es években a még különálló település lakóinak száma 3099 volt.
A Monostor negyed arculatának megváltozása 1970-ben kezdődött el. Az addig kertes házakból álló városrész területén ekkor kezdték el építeni az első tömbházakat. Két évtized alatt egy aránylag kis területen százezer lakost számláló városnegyed jött létre. A negyed lakosságának kb. 10%-a magyar anyanyelvű.
             1989 előtt bármelyik felekezet számára lehetetlen volt templomot építeni ebben a városnegyedben. Az egyetlen istenháza az akkor még ortodox kézen lévő kolozsmonostori Kálvária templom volt. A Kolozsvár-felsővárosi Egyházközség elöljáróinak törekvése, hogy a városnak ezen a részén istentiszteleti helyet alakítsanak ki eredménytelennek bizonyult. Pedig a gyülekezet lélekszáma ekkor már meghaladta a tízezret.
            A változások után 1991-ben a negyed déli részén, a Bucegi utca felső harmadában sikerült építésre alkalmas telket találni, majd az engedélyek beszerzését követően a munkálatokat beindítani.
1995-ben, amikor a parókiális épületben már lehetőség nyílt egy új gyülekezet önálló életének beindítására, a Kolozsvár-felsővárosi Gyülekezet megosztásával létrejött a Kolozsmonostori Református Egyházközség, amely még ugyanabban az esztendőben megválasztotta saját presbitériumát, majd első lelkipásztorát Kállay M. Csaba személyében. A gyülekezet lélekszáma ekkor 4425.
A templom építése 1992-ben, Nonn Tibor műépítész tervei alapján kezdődött el. Felszentelésére 2000. október 22-én került sor. A templom magassága 18,60 m, a toronyé 29,80 m. A mahagóni fából készült padokat Hollandiából, a nijkerki református gyülekezet adományozta. Szószékét, szószékkoronáját és papi székét, valamint a perselyeket Murádin Katalin belső építész tervei alapján Ambrus Ferenc kolozsvári műbútorasztalos készítette. 250 kg-os harangját a Münchenben élő Dr. Száva Jenő saját költségén készíttette 1997-ben Magyarországon, az őrbottyáni Gombos Miklós harangöntő mester műhelyében. Felirata: „ISTEN DICSŐSÉGÉRE, A KOLOZSVÁRI REFORMÁTUS EGYHÁZ RÉSZÉRE, ÖNTETTE DR. SZÁVA JENŐ MÜNCHENBŐL. ÖNTÖTTE GOMBOS MIKLÓS HARANGÖNTŐ MESTER ŐRBOTTYÁNBAN. 1997.” A templom orgonája a hollandiai Oudegaból származik. 1904-ben került a frízföldi kis település templomába, de már használt állapotban. Az ezredfordulón a gyülekezet eladta templomát, és egy orgonaépítő mesterrel megegyezett az orgona vételárában is. A vásárra nem került sor, mert leeuwardeni testvérgyülekezetünk közvetítésével az oudegai presbitérium visszamondta a vásárt, az orgonát pedig adományként ajánlotta fel gyülekezetünk számára. Albert József kolozsvári orgonaépítő mester bontotta le, majd építette fel 2002-ben. Ünnepi istentisztelet keretében 2002. április 28-án csendült fel először a templomban az orgona hangja, első megszólaltatója ugyanaz a holland orgonista volt, aki utoljára is játszott rajta eredeti helyén.
Jelenleg a Monostor negyedben egy új templom és egy élő gyülekezet található. 2013-ban a gyülekezet lélekszáma: 2500 lélek. Két önálló lelkipásztora és aktív presbitériuma sokrétű gyülekezeti munkát szervez. Hetente három alkalommal, szombaton délután, vasárnap délelőtt és délután tartunk istentiszteleteket. A hagyományos istentiszteleteket alkalmanként tematikus, zenés, ifjúsági vagy gyermek istentiszteletek váltogatják.
Kéthetenként hét csoportban házi bibliaórákat tartunk különböző családoknál, emellett minden héten gyülekezeti bibliaórát is szervezünk külön az idősebbeknek, illetve az ifjaknak. Havonta egy-egy alkalommal kerül sor a magányosok, az öreg ifisek, illetve a fiatal házasok bibliaórájára. Az óvodás és iskolás gyermekek számára a három különböző korcsoportban tartott vallásórák és vasárnapi iskola mellett évente több alkalommal gyermeknapokat, vakációs bibliahetet, gyermek- és kátétábort, valamint ifjúsági tábort szervezünk gyülekezetünk lelkes fiataljainak a segítségével.
A gyülekezet négyszólamú énekkarának vezetője Kállay M. Tünde, aki szakértelemmel irányítja a hetenkénti kóruspróbákat. A kórus rendszeresen részt vesz különböző gyülekezeti kiszállásokon, valamint az egyházközségben már hagyományossá vált nagypénteki passiós és karácsonyesti istentiszteletek szervezésében. 
Több mint egy évtizede ebben a templomban kerül megrendezésre a Kolozsvári Ifisek Színjátszó Találkozója, amelyre gyülekezetünk ifjúságának színjátszó csoportja is minden évben benevez.
Egyházközségünk a diakóniai munkára is hangsúlyt fektet. Önkéntes diakónusok és szolgálatkész asszonyok végzik ezt a munkát. Magányos, idős emberek számára étkezési lehetőséget biztosítunk, alkalmanként anyagi támogatást nyújtunk hátrányos helyzetben levő testvéreinknek. Karácsony első napján a magányosok számára ünnepi vacsorával egybekötött, meghitt együttlétet szervezünk. Advent idején gyülekezetünk ifjúsága bekapcsolódik az utcagyerek misszióba.

A gyülekezet lelkipásztorai: Gede Csongor , Fehér Attila


  
 

A templomépítés története


A kezdetek visszanyúlnak 1989-re, amikor is a Felsővárosi gyülekezet elöljárói szükségét látták annak, hogy a Felsőmonostor területén valahol egy imaházat építsenek, vagy alakítsanak ki. Erre nem került sor, hiszen időközben a lehetőségek, ennek köszönhetően pedig a tervek is megváltoztak, és végül úgy döntöttek, hogy a gyülekezetet meg kell osztani, új templomot kell építeni. A gondot a beépíthető üres telek jelentette, hiszen a betonrengetegben nehezen lehetett templomépítésre alkalmas területet találni. Meg is kezdődött a szervezkedés, a hivatalos szervekhez benyújtották a szükséges kéréseket, és számos kisebb-nagyobb nehézség után 1991-ben a Megyeháza végre döntött: a Minerva üzletsor mellett egy 2300 négyzetméteres telket bérelhet az egyház. 1992-ben sikerült beszerezni az építési engedélyt, ami nem kis utánjárásba került.
Ennek következtében megkezdődhetett a gyülekezet megosztása, valamint az új lelkész megválasztása. Presbiteri határozat értelmében először a parókia építését kezdték el. Ezek a munkálatok is sok meglepetést tartogattak a gyülekezet számára: az épület tartószerkezetét, a betonoszlopokat újra kellett önteni, illetve megerősíteni, mivel azok nem feleltek meg az építési előírásoknak; az építő cég a megegyezettnél nagyobb árat követelt, az Építkezési Főfelügyelőség kétségbe vonta az építkezési engedély hitelességét, az újonnan megválasztott „híres” polgármester saját kezébe vette az ügyet, nemcsak  hátráltatta a munkálatok haladását, hanem egy időre le is állította. Ekkorra már csak az épület tetőszerkezete hiányzott. A tetőszerkezet elkészítését Gál Ferenc ácsmester vállalta, a gyülekezeti tagok közmunkában rakták fel a Bramac cégtől beszerzési áron vásárolt cserepeket. Mindezt a polgármester által ellenünk indított perek kísérték. Csodával határos a törvényszék elismerte a gyülekezet igazát. Isten kegyelméből 1993 telére tető alatt állt a parokiális rész.
1994 a közelharcok esztendeje volt. Ekkor kezdődik el a kötélhúzás a telek koncesszionálásával kapcsolatban. A polgármester jóváhagyása nélkül egyetlen építkezési cég sem vállalta az építkezés folytatását. Ezért a külső-belső vakolás, burkolás, az ajtók és ablakok saját erőből készültek, vállalkozó hiányában a lelkipásztorok vezették a munkálatokat.
A polgármesteri hivatal és a gyülekezet képviselői (Pap Géza lelkipásztor és Daróczi Miklós presbiter) tanácskozásra ültek össze, mivel kiderült, hogy a telek hosszúlejáratú bérlésének jóváhagyása körül komoly bonyodalmak jelentkeznek. A kérdés tisztázásáért a városi tanácshoz fordultak. A városi tanácsosok döntése itt is csodával határos módon mutatkozott kedvezőnek: a telek kérdése végre törvényesen is rendeződött.
A polgármester azonban nem hagyta magát. 1995-ben a gáz bevezetésénél gáncsoskodott. Csupán az év végére született meg az a kedvező döntés, melynek nyomán minden feltétel teljesült ahhoz, hogy használatba vehessük az épületet, és megkezdődhessen a gyülekezeti élet. A közgyűlés jóváhagyta a gyülekezet megosztását, ezt követte az új presbitérium megválasztása, valamint a lelkipásztor megválasztása Kállay-Miklós Csaba személyében. 1996 tavaszán sor került az első istentisztelet megtartására az alagsori gyülekezeti teremben.
A parokiális épület építése során szerzett tapasztalatok arra késztették a gyülekezet elöljáróit, hogy a templom eredeti tervét megváltoztassák. A gyülekezet lélekszámában természetes apadás volt észlelhető, így a templom alapterületét csökkentették.
A templom alapozása 1995 októberében kezdődött el, a munkálatokat Pászkány Árpád cége vezette. Az alapozási munkálatok egy éven belül elkészültek, ez kemény, megerőltető munkát igényelt. 1996 végén már a tartószerkezet építéséhez kezdtek hozzá. A szokásos anyagi gondok azonban itt is jelentkeztek. A pénz hígult, az építőanyagok egyre drágultak, ilyenképpen komoly feladatok hárultak az építő gyülekezetre. Isten kegyelmét ekkor is folyton érezhették: 1998 nyarán az épület tető alatt állt.
Adományok nélkül nehezen lehetett volna az épületkomplexumot megépíteni. Számos adományozó jelentősen hozzájárult a templom építéséhez.
 1997 októberében a Németországban élő Dr. Száva Jenő a gyülekezetet egy új haranggal ajándékozta meg. A 250 kg-os harangot Magyarországon öntötték, onnan került október 8-án a gyülekezetbe, 9-én pedig a számára elkészített toronyba. Csengő hangjával azóta is hívogatja a gyülekezeti tagokat az istentiszteleti alkalmakra.  A harang felszentelésére október 26-án hálaadó istentisztelet keretében került sor.
            A templomban levő mahagóni fából készült padok a hollandiai nijkerki gyülekezet ajándéka. A teljes villanyszerelést szintén hollandiai segítséggel tudtuk megoldani. Továbbá a berendezéshez szükséges különböző kellékek érkeztek a gyülekezetbe: fűtőtestek, kazánok, bútorzat. Különböző segélyszervezetek kisebb-nagyobb anyagi támogatással járultak hozzá a templomépítéshez.
1999 tavaszán kezdődtek meg az utolsó munkálatok, melyek nagy részét a simítási munkálatok képezték. A templom fűtésére is gondolni kellett. A legalkalmasabbnak erre a célra a padlófűtés mutatkozott, hiszen a templom magasságát és a terjedelmes belső terét másképpen kifűteni szinte lehetetlen. Egyetlen holland testvérünknek köszönhetjük a padlófűtés-berendezést, aki nemcsak ajándékba adta azt, hanem irányította a beszerelését is.
Az irattári anyagok arról tanúskodnak, hogy a gyülekezet felé állandó felhívásokat intézett az egyházközség vezetősége, melyekben felkérték a gyülekezet tagjait, hogy anyagi lehetőségeikhez mérten járuljanak hozzá a templom építéséhez. Ezek a felhívások nem maradtak válasz nélkül, hiszen a gyülekezeti tagok is meghozták a maguk áldozatát. Ezen túl más egyházközségek is áldoztak erre a nemes célra.
Fényképek sokasága arról árulkodik, hogy gyülekezetünk tagjai szorgos közmunkával pótolták az anyagiak hiányát, mindenki készséggel és odaadással végezte a neki illő munkát.
Isten kegyelméből felépült a templom is, 2000. október 22-én sor kerülhetett a felszentelésére és használatba vételére.
Már csak egy hagyományos orgona hiányzott a kiváló akusztikájú templomból. Isten gondviselése továbbra is kísért bennünket. A modern társadalom könnyfakasztó eseményei közé tartoznak azok, amelyek során a fejlett országokban kiürülnek, és eladásra kerülnek egyes templomok. Egy ilyen esemény nyomán már gyenge vigasz, hogy legalább a templom orgonája túlélheti a gyülekezetet. Számunkra azonban nagy áldást jelentett, hogy a hollandiai leeuwardeni testvérgyülekezet megajándékozta gyülekezetünket egy kitűnő állapotban levő, de bontásra ítélt orgonával, melyet Albert József orgonaépítő állított fel templomunkban. 2002. április 28-án ünnepi istentisztelet keretében vettük használatba az új orgonát. Első megszólaltatója ugyanaz a holland orgonista volt, aki utoljára is játszott rajta eredeti helyén. Azóta is minden istentiszteleti alkalmon megszólal az Urat dicsőítő énekek kíséretében.
A monostori tömbházrengetegben új templom és gyülekezet áll. Emberi szempontból jóakarat, segítőkészség, mély odaadás, lelkesedés és némi gáncsoskodás jellemezte ezt a hosszadalmas munkát, másfelől pedig ott volt az isteni gondviselés, ami nélkül hiába dolgoztak, dolgoznak a ház építői, mert a tulajdonképpeni építést az Úr végzi.